Bonjour sailor! Breton stripes


Wzór w paski bretońskie został wprowadzony w XIX wieku, jako uniform dla francuskiej marynarki wojennej. Koszula, którą nosili marynarze miała 21 pasków upamiętniających 21 zwycięstw Napoleona. W 1889 roku koszulki w paski szyto na terenie Bretanii, używając do tego celu wełny oraz bawełny. Ich funkcjonalność sprawiła, że w krótkim czasie stały się one popularnym strojem francuskich żeglarzy, rybaków i robotników. Rozpowszechnienie pasków bretońskich i wprowadzenie ich do kobiecej garderoby to zasługa Coco Chanel.
Projektantka zachwyciła się prostotą tego wzoru podczas pobytu na francuskim wybrzeżu na tyle, by  w 1919 roku zaprezentować go w swojej kolekcji. W ten sposób typowe dla klasy robotniczej paski stały się ulubionym wzorem paryskich elegantek i mimo upływy ponad 90-ścięciu lat pozostają nim do dziś. Najbardziej klasyczny model w biało-granatowe paski i z dekoltem w łódeczkę nosiła m.in. Bridget Bardot, Marilyn Monroe oraz Audrey Hepburn. 
Największa zaleta bluzek w marynarskie paski? Pasują do większości rzeczy, które mamy szafie. Możesz je śmiało łączyć z dżinsami, białymi chinosami, rurkami w kolorze zieleni khaki, granatu lub czerwieni. Moje ulubione płączenie to camelowy płaszcz, ciemne rurki, baleriny i torba shopper- idealny, casualowy zestaw. Do bluzki w czarno-białe paski najczęściej zakładam skórzana ramoneskę. Najważniejszy akcent stanowią wtedy czerwone usta! Jesli nie jestes zwolenniczką czerwonej szminki możesz zdecydować się na inne dodatki w tym kolorze. Czerwone buty, torebka bądź pasek nadadzą marynarskiej stylizacji charakteru.




fot.Pinterest, lookbook.nu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz